DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 04.07.2014 22:41:20 

Stránky o mé maličkosti:)

Kozel zahradníkem

Už několikátým rokem se pokouším vydobýt ze země plody svého úsilí a píle, ale teprve letos bych to nazvala snahou o soběstačné hospodaření na zahradě svých rodičů. No, asi vážně jen snahou, ona ta soběstačnost je docela náročná :o) Ale jako prvopočátek to myslím není špatné ;-)

Vydyndat z našich záhonky na moje hokusy pokusy nebylo snadné. Už vloni jsem vybojovala dost těžkou bitvu se skeptickými pohledy našich i babičky, ze kterých bylo jasně vidět, že mému nadšení nevěří ani za mák a čekají, že buď budou muset nastoupit coby parta Hiic, aby něco vůbec přežilo, nebo že záhonky zaroste plevel a bodláčí. Asi jsem je překvapila, protože to nebyl můj chvilkový rozmar a na záhoncích občas něco i rostlo ;-) Ne vždy jsem tušila, jak to zpracovat (třeba záhon plný mangoldu byl třeba super, jen když člověk neví, co z něj uvařit, tak je to celkem na dvě věci :o)), případně za mě sklidili jiní obyvatelé zahrady dřív, než jsem se k tomu dostala já.

Letos jsem se rozhodla to radikálně změnit a vyzískat ze své práce na zahradě maximum. Prvním problémem, který se vynořil, byl Lukášek, který pokud zrovna nespí (a to se děje max. hodinu denně a většinou ne tehdy, když se to hodí mně, ale jedině jemu), tak s ním prostě nelze zahradničit. Pokud člověk nechce riskovat, že dítě a) spadně do bazénku, b) spadne do náhonu, c) spadne do řeky a za d) spadne kamkoliv jinam do jiného typu vody, nemůže ztrácet čas tím, že by okopával, zaléval nebo sázel. Takže mi na práce na záhonech zbyly ty vzácné minuty Lukyho spánku (případně pár dalších minut díky obětavé a dobře vyspané babičce). Druhý problém byl nedostatek prostoru. Zahrada je veliká, ale záhony jsou jasně rozdělené - velká většina patří bamborám (ty má na starost taťka a bez brambor by nebylo života), část jahodám (ty leží na mamčiných bedrech), část okrasným kytkám a skalce (z mého pohledu nejzbytečnější část naší zahrady ;o) a ještě kousek je mamči a pěstuje na nich nějakou zeleninu (cibuli, hrášek, fazole, petržel, pažitku, celer). Zbytek - to znamená dva cípky - zbyly na mě. Hurá! Ukecala jsem tatínka a dočkala se. Jen mě hned na začátku jara dost zklamalo, že původní kompost, který mi byl přislíbený na pěstování tykví všeho druhu, taťka rozhrnul na záhony coby hnojivo a tím pádem jsem přišla o ideální prostor na dýně, cukety a patizony. No co už, však to nějak vyřešíme.

Takže jak to vypadá v roce 2012?

Už pár let mám na chalupě poměrně velký záhon s bylinkami. Těm se docela daří, obzvlášť některým, které bych spíš označila za plevel. Letošní holomrazy ale nepocuchaly jen veškeré ovocné stromy (vypadá to asi tak na dvě jabka ze všech stromů dohromady), ale dokonce!!! i trvalky - mátu, která se vzpamatovávala skoro do července, než zase začala růst, vymrzla mi úplně levandule (a to jsem jí měla pět krásných aspoň tříletých keříků), jablečník a skoro úplně meduňka. Byla jsem z toho docela otrávená, ale nakonec se ukázalo, že omlazení záhonu vůbec neuškodilo. A tak na něm letos roste:

3 druhy máty - jedna se mi odstěhovala mimo záhon, tak ji tam nechávám a ještě jsem jí kus přesadila zpět, druhá je ta vymrzlá, ale už se vzpamatovala a roste, jen jí letos nebude bujný keř, ale jen pár větviček u země. Třetí a nejhezčí je máta pomerančová, kterou jsem si koupila na výstavě Dům a zahrada a která voní a chutná trochu pomerančově a vypadá, že krásně poroste.

šanta kočičí - vloni jsem si nasela semínka od Gengelu a letos už jí mám pořádný keř. Je to další plevel - není divu, když je to příbuzná máty..

mydlice lékařská - to je ještě větší plevel, taky ze semínek z Gengelu a šíří se jak divá. Ta kromě svých pěnivých schopností ještě navíc hezky kvete, takže i láká hmyz z okolí..

řepík lékařský - řepík je kapitola sama o sobě - vloni jsem si nasela semínka z Gengelu a nevyrostlo nic. Dost mě to štvalo, a letos jsem proto využila nabídku Evičky, že mi pošle odkopek. Ten cestu sice přežil, ale dost ztuha, takže donedávna nebylo jasné, jestli se vůbec chytil. Roste hodně pomaličku a asi se pořád vzpamatovává ze šoku, který jsme mu zasadily. Zato k mému překvapení se na druhé straně záhonku, kde jsem vloni sela semínka, objevilo asi pět nebo šest nových rostlinek řepíku, podle všeho se semínka musela stratifikovat mrazem a vyrostla až v letošním roce. Hurá :) Tyhle taje z říše rostlin mě baví!!!

tabák - na farmářských trzích se mi povedl speciální kup - a na záhoně už se tyčí tři mohutné rostliny tabáku. Sice ho asi vůbec nepoužiju, ale už jen vlastnictví téhle rostliny mě těší :) No, možná na indiánech bych s takovou rostlinkou měla úspěch :) Zkusím možná sušit listy, ale uvidíme, jak to půjde pak použít..

koriandr - na těch samých trzích a od stejného pána jsem si koupila i koriandr, jeho rostlinky jsou opravdu krásné a silné a vypadá to, že nejlepší na celém záhoně. Malá kytička pořádně vyrostla, obsypala se květy a dnes už jsou na ní zelené plody. Vypadá to, že jestli dozrají, tak budeme mít s koriandrem do červené čočky vystaráno na celý rok z vlastního záhonu yes

meduňka - tu jsem dostala teprve začátkem července jako odkopek, protože ta naše původní kolem studny víceméně zmizela. Mám z ní radost, dva dny po zasazení už je obsypaná malými lístečky, takže letos meduňka ještě bude! :o)

šalvěj lékařská - Tu jsem měla taky pár let a vymrzla mi už vloni. Teprve letos jsem si koupila novou, olisťuje se hodně pomalu, ale to ničemu nevadí, na záněty v krku stačí trocha. Vypadá to ale, že z ní vyroste pěkná a silná rostlina.

monarda - další rostlinka od Evičky, krásně voní, ale moc zatím nechce růst. Mám tři malé výhonky, jeden vypadá, že nasazuje na květ, tak uvidíme, co bude dál.. Co mě potěšilo, je to další indiánská rostlinka do mojí sbírky ;-)

dobromysl obecná - největší plevel z celého záhonu, roste jak o život a já ji naprosto nestíhám zpracovat nebo aspoň zkrotit. Ale do čaje čerstvá je luxusní, v kombinaci s mátou ještě víc :)

tymián obecný - taky už se mi pořádně rozrostl, a to jsem ho docela dost odkopla a rozdala dál. Takže taky hodně schopná bylinka :)

malokvětá slunečnice - sice to není bylinka, ale dostala jsem tři kousky od Evky a bylo mi líto nechat je umírat v květináči (znám své schopnosti pro pěstování rostlinek v květináčích, ehmm), tak jsem ji dala na jediné volné místo, a to bylo mezi bylinkami. Chytila se moc hezky, tak uvidíme, jak si povede.

Dál jsem na tenhle záhon vysadila letos echinaceu, která ale neudělala vůbec nic, a následně taky boryt barvířský od Janči, který sice krásně vyrostl, ale pak mi ho postupně po jednom nějaký nepřející živočich ohlodal. Takže pokusy s barvením látek opět odsunuty na neurčito (vloni mi takhle nevyrostla světlice barvířská, holt je to asi znamení, ať se starám o potřebnější věci ;-))

V červenci jsem ještě na trzích koupila majoránku trvalku (prý je to kříženec s oregánem, čerstvá voní jako oregáno a sušená jako majoránka.. tak uvidíme, co z toho bude), marockou mátu (měla by to být čajovnová nana, voní fakt slibně!) a v Baumaxu ještě novou levanduli. Snad se jim bude dařit :)

 

Vedle na záhoně je ještě pár bylinek a pak už i zelenina:

pelyněk pravý - mám ho tři trsy a roste jak šílený, sice z něj dělám smotky na vykuřování, ale stejně by mi stačila půlka trsu. Není ani nijak extra lákavý pro hmyz, takže zvažuju, že si ze tří nechám jen jeden spíš jako zajímavost, než pro mě využitelnou bylinku. Prý po ní jsou sice dobré halušky, jak se vyjádřila naše sousedka, ale to zkoušet nechci :-D

pelyněk estragon - ten mi roste krásně už kolik let a světě div se - já ho ještě nikdy nepoužila! Vím, že se dává pod maso, ale jak a nač.. to už nevím. Asi bych to napřesrok měla konečně zkusit, případně naložit do oleje nebo octa, letos už zase vykvetl a nic z něj už dělat nejde.

roketa - tu mám z Gengelu, letos jsem ji vysazovala z vlastních semínek z loňského sběru a taky jsem si ji konečně zamilovala! Do salátku s rajčátky, olivovým olejem, solí a mozarellou je luxusní! Škoda, že Luďovi to nejede, vždycky ho zasadím moc a většinu ani nestihnu spotřebovat. Stejně jako vloni jsem si ho nechala na semínka, už je na něm spousta tobolek a některé už vypadají, že půjdou sklízet. Jediná nevýhoda rostlin na semeno je, že zrovna nekrášlí zahrádku, vzhledem k tomu, že hnědnou a osychají. Ale sběr vlastních semen se určitě vyplácí!

mrkev - koupila jsem letos ranou, ale v průběhu pěstování jsem zjistila, že je potřeba ji příště nahrůbkovat, protože hlína v Beranově je jen tenká vrstva a pak už je jíl a mrkvičky jsou krátké, nebo nějak úžasně zamotané. Taky ji příště musím víc vyjednotit (vždycky je mi líto ji vytrhat, ale ono to jinak nepůjde) nebo ji rovnou naset s pískem, aby nebyla tak hustě. Po včerejším zkoumání permakultury na netu to napřesrok spíš vidím na smíšenou polykulturu zeleniny - jsem na to hodně zvědavá!

červené ředkvičky - ty jsem vysela letos po sobě dvakrát - ty první byly moc dobré, pálivé (bez toho bych se ale obešla :), zato u druhých jsem pochopila, proč se nemají sadit ředkvičky přes léto - vyhánějí do květu a na bulvičky nezbyde skoro nic, jsou dřevnaté, hnusné. Takže vše přišlo otrhat a příště budu chytřejší, do deníčku si píšu - po ředkvičkách vysadit třeba fazolky, ale určitě ne znovu ředkvičky! Jelikož ale přichází podzim, vysela jsem na jejich místo

černá ředkev -

 

 

 

 

Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, přesouvat a mazat. Jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje naleznete ve videoukázce.

Základní tipy:

  • Používejte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový řádek.
  • Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
  • Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
  • NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.

Listování umožňuje dynamicky zobrazovat a skrývat obsahy vybraných bloků:

  • Stiskněte tlačítko listování.
  • U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
  • Všechny bloky s vyplněným listováním budou na stránkách skryty, kromě prvního v pořadí.
  • Tlačítko přidat odkazy vytvoří nový blok se zástupcem, který bude na stránkách nahrazen odkazy. Tyto odkazy budou shodné s vyplněnými nadpisy u listování a budou přepínat příslušné bloky.
  • Ze všech bloků, které mají vyplněné listování, bude zobrazen vždy pouze jeden. Bloky, které nemají vyplněné listování vůbec, budou zobrazeny vždy.
  • Pokud chcete skrývat i první blok listování, vytvořte na jeho místo nový prázdný blok a použijte pro jeho nadpis výraz: %empty%
  • Chcete-li při přepnutí bloku rolovat okno na horní část bloku, přidejte za text bloku výraz: %top% (např.: Dovolená%top%)